Basketball for girls

Counties

All evening

Section 1

The host of Lake Orion

Feb. 28: Lake Orion 50, Rochester Adams 26; Eisenhower 58, Romeo 38

March 2: Lake Orion vs. Stony Creek, 5:30 p.m .; Eisenhower v. Rochester, 7

March 4: Championship, 7

Take Sterling Heights

February 28: Fraser v. Lake Shore, 7

March 2: Lakeview v. Sterling Heights, 5:30 p.m .; Winner Fraser / Lake Shore vs. Rosville, 7

March 4: Championship, 7

The master of Troy

February 28: Troy Athena 63, Warren Mott 11

March 2: Cusino v. Warren Woods Tower, 5:30 p.m .; Troy Athena v. Troy, 7

March 4: Championship, 7

Leading L’Anse Creuse

February 28: Chipeva Valley vs. L’Ans-Creuse, 7

March 2: Ford v. Stevenson, 5:30 p.m .; Winner of the Chippewa Valley / L’Ans-Creuse vs. Utica, 7

March 4: Championship, 7

Host L’Anse Creuse North

February 28: Port Huron v. Anchor Bay, 7

March 2: North Port Huron v. North L’Ans-Creuse, 5:30 p.m .; Winner Port Huron / Anchor Bay vs. Dakota, 7

March 4: Championship, 7

Section 2

Leading Regina

Feb. 28: Detroit Pershing vs. Hazel Park, 6:30 p.m.

March 2: Lincoln v. Regina, 5:30 p.m .; Winner of Pershing / Hazel Park vs. Central Line, 7

March 4: Championship, 7

Host Hamtramck

February 28: Detroit East English at Gross Pointe South, 7

March 2: Gross Pointe North v. Fitzgerald, 5:30 p.m .; Winner East English / Grosse Pointe South vs. Hamtramck, 7

March 4: Championship, 7

Leading Harper Woods

Feb. 28: Detroit Danby vs. Detroit Osborne, 3:30 p.m .; Eastpoint vs. Chandler Park, 7

March 2: Winner Danby / Osborne v. South Lake, 5:30 p.m .; Winner of Eastpoint / Chandler Park vs. Harper Woods, 7

March 4: Championship, 7

Host Cranbrook

February 28: Lamphere in the Lutheran North, 7; Michigan College at Notre Dame Prep, 6

March 2: Lamphere / Lutheran North winner against Clawson, 5:30 p.m .; Winner of the Michigan Collegiate / Notre Dame Prep vs. Cranbrook 7

March 4: Championship, 7

The host is Marysville

February 28: Richmond 34, Alganak 23

March 2: St. Clair v. Marysville, 5:30 p.m .; Richmond v. Marine City, 7

March 4: Championship, 7

Host of Imla City

Feb. 28: Armada 44, Almont 33; Croswell-Lexington 50, Otisville Lakeville 29

March 2: Crosswell-Lexington v. Yale, 5:30 p.m .; Armada v. Imla City, 7

March 4: Championship, 7 p.m.

Section 3

The host of Memphis

February 28: Kimball Landmark v. Clintondale, 7

March 2: Mount Clemens v. Memphis, 5:30 p.m .; Winner Landmark / Clintondale vs. New Haven, 7

March 4: Championship, 7 p.m.

Section 4

Owner Parkway Christian

March 2: Merritt v. Cardinal Mooney, 7

March 4: Championship, Parkway Christian vs. Merit / Mooney Winner, 7 p.m.

Source link